ŠŤASTNÝ LUNÁRNÍ NOVÝ ROK


Restaurace Peking Vám přeje štěstí a prosperitu v Roce Krysy.

Vážení zákazníci, rádi bychom Vás pozvali do naší restaurace při události oslavy nového čínského roku. Od 10. ledna 2020 do 9. Února si u nás můžete užít speciální novoroční program.

Těšíme se na Vás! Níže si můžete přečíst detailnější informace o čínském novém roce a souvisejících tradicích.

ČÍNSKÝ NOVÝ ROK


O ČÍNSKÉM NOVÉM ROCE

S tradicí starší více než 4000 let, čínský nový rok, také nazývaný Jarní Festival, zůstává nejdůležitějším kulturním svátkem čínského národa. Čínský nový rok je založený na několika různých legendách. Nejznámější z nich je příběh o starci, který přemohl mystickou bestii Nian za pomocí petard a brnění z červeného papíru.

Stejně jako naše důležité svátky, je čínský nový rok spojen s tradičními dekoracemi, pokrmy a rituály. Festival dává lidem možnost vzpomenout na zesnulé a vyjádřit úctu bohům. Na hlavní večer čínského nového roku, se schází rodiny k večeři a děti často dostávají červené obálky s penězi za účelem přinést štěstí.

ROK 2020, ROK KRYSY

Tento čínský nový rok začíná úterkem 5.2.2019 a končí 25.1.2020. Dle čínského horoskopu se jedná o rok prasete. Prase je na dvanácte pozici v horoskopu. V čínské kultuře, jsou prasata symbolem bohatství. Jejich kulaté obličeje a velké úši jsou také znakem štěstí.

Muži narozeni v roce prasete jsou optimističtí a jemní. Dokáží se velmi dobře soustředit. Jakmile si stanoví cíl, dají do jeho splnění vše. Ženy narození v roce prasete jsou plné nadšení. Navštěvují společenské akce, kdykoli je to možné a chovají se perfektně. V kombinaci s jejich skvělou povahou si získají důvěru každého.

TRADIČNÍ POKRMY

RÝŽOVÉ KNEDLÍČKY (TANGYUAN)
Od doby dynastie Song (960 - 1279) lidé jedí rýžové knedlíky na čínský nový rok, protože jejich kulatý tvar je symbolem rodinného shromáždění. Na jihu se rýžové knedlíky nazývají tangyuan. Nejprve se připraví těsto a pak se v něm obalí nádivka, což může být fazolová pasta, hnědý cukr nebo všechny druhy ovoce a ořechů.
JARNÍ ZÁVITKY
Jarní závitky získali své jméno, protože jsou tradičně připravovány během jarního festivalu. Je do nich zabalena čerstvá zelenina. Na některých místech se do nich přidává přání nového začátku, a podávají se na společné večeři jako zákusek.
DLOUHOVĚKÉ NUDLE
Tyto dvě stopy dlouhé nudle se kromě čínského nového roku připravují na narozeniny a představují přání dlouhého, šťastného a zdravého života. Nelze je najít v naší nabídce, ale pokud chcete zkusit dlouhověké nudle, rádi je pro Vás připravíme.
ŠŤASTNÉ OVOCE
Vzhledem k tomu, že čínský nový rok vždy spadá na konec zimy, dostupné plody jsou obvykle omezeny na ty, kterým se daří v chladnějších měsících - pomeranče, mandarinky a pomela. Ovoce se dávají jako dary, protože jejich kulatý tvar a zlatá barva říká, že symbolizují prosperitu a přinášejí příjemci štěstí po celý rok.